Andrupenē notiks amatnieku talka – kopīga akmens alus darīšana un cepļa izņemšana
Šī gada 1. jūnijā muzejā “Andrupenes lauku sēta” pirmo reizi notiks “Amatnieku talka”, kuras laikā tradicionālā alus darīšanas prasmju meistari un interesenti varēs kopīgi piedzīvot akmens alus darīšanu brīvā dabā. Amatnieku talkā aicināti arī podniecības tradīciju piekritēji, jo vaļā tiks vērts melnās keramikas ceplis, kā arī citi interesenti, jo pasākuma laikā būs iespēja iepazīt vietējo amatnieku un mājražotāju darinājumus.
- No plkst. 10:00 – 16:00 muzeja teritorijā notiks akmens alus darīšanas meistarklase, kurā vietējie alus darītāji kopīgi vārīs alu, izmantojot unikālu un arhaisku pagatavošanas tehnoloģiju, kas, domājams, varētu būt pat gadu tūkstoti sena. Alus gatavošanas procesā ūdens temperatūras uzturēšanai zlauktā (koka traukā, kurā tiek gatavots alus) tiek mesti ugunskurā vairākas stundas karsēti, nokaitēti akmeņi. Pēc misas notecināšanas zlauktā no jauna tiek liets karsts ūdens un mesti akmeņi. Tad alus tiek dzesēts, raudzēts un pildīts mucās, kas parasti notiek trešajā dienā pēc alus vārīšanas. Amatnieku talkas laikā interesentiem būs iespēja apgūt un redzēt alus vārīšanu līdz misas notecināšanai. Zīmīgi ir arī tas, ka muzeja autentisko ēku iepriekšējais saimnieks, Ignats Podnieks, arī bijis atpazīstams alus darītājs, no kura alus darīšanas prasmes pārņēmis ne viens vien vietējais meistars.
- No plkst. 13:00 – 16:00 pie muzeja podnieka mājas interesentiem būs iespēja redzēt vietējo podnieku un podniecības entuziastu melnās keramikas darbus, kas tiks ņemti laukā no muzeja podnieku cepļa. Podniecības tradīcijas Andrupenes pagastā daudzinātas jau vairākās paaudzēs. Viens no atpazīstamākajiem senajiem podniekiem no Pušas (agrāk Puša bijusi vēsturiskā Andrupenes pagasta teritorijā) bijis Ādams Kāpostiņš, kas jau jaunības gados meistarojis un pārvaldījis melno podu māku. Vēlāk viņa daiļrade bija atpazīstama ar plaši lietotiem apgleznojumiem, uzrakstiem un plastiskiem veidojumiem. Muzejā “Andrupenes lauku sēta” jau par tradīciju kļuvusi kopīga melnā keramikas cepļa kurināšana, kas popularizē melnās keramikas darināšanas tradīciju, vienlaicīgi stiprinot podnieku kopienas sadarbību un pieredzes apmaiņu.
- No plkst. 13:00 – 16:00 muzeja pagalmā būs iespēja iepazīt vietējo amatnieku un mājražotāju veikumu, savukārt pēc pasākuma muzeja pagalmā rosība turpināsies neformālā gaisotnē, kopīgi muzicējot, dziedot un izdejojot kādu danci.
Uz pasākumu aicināti tradicionālo prasmju interesenti, kā arī tie, kam alus darīšana vai podniecības tradīcija ir īpaši tuva. Amatnieku talkā aicināti piedalīties arī tautas mūziķi un galda dziesmu piekritēji, lai kopīgi radītu omulīgu noskaņu tradicionālā mantojuma izziņai. Vairāk informācijas, zvanot pa tālruni 26458876 vai 26187266!
Informāciju sagatavoja:
Evija Maļkeviča-Grundele
Krāslavas novada muzeja
struktūrvienības
“Andrupenes lauku sēta” novadpētniece